Bawełna

Informacje na temat plandek

Płótno bawełniane jest podzielone na trzy różne typy: lekkie, średniej wagi i bawełny w wadze ciężkiej. Lekka bawełna waży 130 do 180 gramów na metr kwadratowy (g / m²).Lekka tkanina bawełniana jest odpowiednia dla podróżujących obozowiczów, którzy nie chcą zbyt cięzkiej wagi. Średnia bawełna waży 180 do 220 g / m² i jest używany głównie w namiotach nadających się do dłuższego pobytu w jednym miejscu. Ciężkiej wagi bawełna waży 220 do 320 g /m². Szczególnie duże namioty, tropiki, namioty bungalow, namioty grupowe są z niej wykonane.
Bawełna kurczy gdy jest mokra, to sprawia, że staje się wodoodporny podczas deszczu. Tkanina jest impregnowana i chroni to przed zabrudzeniem i promieniowaniem ultrafioletowym.

Zalety bawełny:

  • Szybko schnie;
  • Mocna;
  • Oddychająca i regulująca wilgotność.

Wady bawełny:

  • Wysycha powoli;
  • Wrażliwa na zabrudzenia i pleśni.

Konserwacja

Bawełna musi być idealnie sucha zanim namiot jest przechowywany. Wilgotny nie dłużej niż jeden lub dwa dni może być przechowywany inaczej płótno szybko może pęknąć. Płótno jest podatne na uszkodzenia grzybicze. W przypadku złej pogody znajduje to odbicie w małych czarnych plamkach, które nie dają się usunąć. Tkaniny bawełniane są często wyposażone w przeciwgrzybicze impregnacje. Impregnacje należy konieczne powtarzać co kilka lat według zaleceń producenta. Konserwacje tkaniny rozpoczyna się w momencie postawienia namiotu. Jezeli namiot nie jest dobrze ustawiony, to przez mocne potarcia na płótnie może nieprawidłowo byc rozmieszczona. Może to prowadzić do uszkodzenia. Ważne jest również, aby płótno było czyste a plamy były usunięte w możliwie najwcześniejszym etapie. Kurz jest najlepiej usuwać miękką szczotką (z naciskiem na miękkie częsci) pocierając.

Żywotność

Żywotność zależy od warunków na biwaku. Zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie słoneczne (UV), naturalny brud (ptasie odchody, piasek, woda morska) i inne zanieczyszczenia (plamy, gotowanie, napoje gazowane, wino, płyn do opalania) znacznie skraca żywotność namiotu z bawełny. Jak również jakość płótna jest różna. Z bawełny cięzkiej wagi można korzystać około 30-55 tygodni. Tkaniny sredniej wagi (20 do 40 tygodni) i lekki materiał (15 do 40 tygodni).