Poliester

Informacje na temat plandek

Poliester jest dość sztywny. Rozciąga się i kurczy znacznie mniej niż bawełna lub nylon. Przedsionek z poliestru jest po ustawieniu dość pomarszczony ale zmarszczki te z czasem znikają. Poliester jest bardziej odporny na działanie szkodliwych promieni UV niż bawełna lub nylon.
Jednakże poliester jest również powlekany. Poliester jest nieco cięższy niż nylon o zbliżonej jakości. Poliester jest nieelastyczny. Podczas napinania z dużą siłą powstaja w szwach większe otwory. Aby uniknąć ryzyka przecieku, jest wskazane zabezpieczenie szwów tasmą.

Korzyści Poliester:

  • Szybko schnie;
  • Łatwy do czyszczenia;
  • Nie wrażliwy na pleśń;
  • Mniej wrażliwy na promieniowanie UV niż z bawełny lub poliamidu.

Wady Poliester:

  • Sztywny;;
  • Mała przepustowosć powietrza (kondensacja).

Konserwacja

Poliester praktycznie nie wymaga żadnej konserwacji. Jeżeli płótno jest brudne, można je czyścić szmatka z ciepłą wodą. Ważne jest także aby namiot był prawidłowo ustawiony. Jeśli nie, to siły oddziałujące na płótno są niewłaściwie rozłożone co w ostatecznym rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia.

Żywotność

Żywotność zależy od warunków w trakcie pobytu na obozie. Zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie słoneczne (UV), naturalny brud (ptasie odchody, piasek, woda morska) i inne zanieczyszczenia (plamy, gotowanie, napoje gazowane, wino, płyn do opalania) znacznie skraca żywotność tkaniny. Lekka tkanina poliestrowa wytrzyma około 15 do 25 tygodni. Cięższe tkaniny poliestrowe (namioty ekspedycji) wytrzymują około 20-35 tygodni. Wagi ciężkiej płótno może być używane nawet od 90 do 200 tygodni.