Co należy wiedzieć, aby właściwie wybrać ściany boczne do markizy?

Zanim złoży się zamówienie na ściany do markizy, niezależnie od marki ścian, ważne są cztery rzeczy: marka i rodzaj markizy, wysokość montażu markizy na pojeździe oraz wysięg markizy. Przy zakupie i montażu nowej markizy prawdopodobnie wszystkie te informacje będą już znane. Natomiast jeśli markiza została zakupiona wraz z przyczepą kempingową lub kamperem i potrzebne dane nie są znane, na tym blogu wyjaśniamy w jaki sposób uzyskać można te dane za pomocą 4-etapowego planu:

1. Jaką markę markizy posiadam?

Etap 1 to określenie marki markizy. Najpopularniejsze marki markiz to Thule Omnistor, Fiamma i nasza własna marka Obelink. Prawie zawsze można znaleźć nazwę marki na przedniej ramie markizy.

2. Jaką serię lub typ markizy posiadam?

W celu określenia, jakie dodatkowe elementy (typu pręty dociskające i zaciski mocujące) są konieczne, aby przymocować ścianę boczną, ważna jest zarówno marka, jak i numer serii markizy. Chcąc zamówić ścianę przednią, ważna jest również długość markizy.

Markiza Thule Omnistor ma numer seryjny ukryty w środku. W markizach na wewnętrznej stronie kasety znajduje się naklejka z niezbędnymi informacjami. W tym celu należy najpierw nieco rozwinąć markizę. Naklejka znajduje się wówczas wewnątrz kasety na stronie przymocowanej do pojazdu, po lewej stronie kasety. Jest tam podany numer seryjny, kolor oraz rozmiar markizy.

W markizach Fiamma numer seryjny znajduje się na kasecie lub na końcu markizy, po jej prawej stronie. Ponieważ naklejka podająca długość markizy znajduje się po wewnętrznej stronie markizy, najpierw trzeba ją rozwinąć.

Do chwili obecnej posiadamy jedną serię markiz naszej własnej marki Obelink, jest to Obelink Markies. Długość markizy podana jest na etui markizy oraz na końcu samej markizy.

3. Jaka jest wysokość montażu mojej markizy?

Aby upewnić się, że ściany boczne sięgają podłoża, ważne jest, aby znać wysokość montażu markizy. Na ogół wysokość od listwy montażowej przyczepy kempingowej do podłoża mieści się w przedziale od 2,30 m do 2,50 m, ale oczywiście zawsze są wyjątki. Kupując ścianę boczną, należy zawsze sprawdzić, czy posiadana markiza ma odpowiednią wysokość montażu. Na poniższym obrazku można dokładnie zobaczyć, jak zmierzyć wysokość montażu przyczepy kempingowej lub kampera.

4. Jaki jest wysięg mojej markizy?

Istotne jest, aby ściana boczna była wystarczająco szeroka i dobrze pasowała do markizy. Aby dowiedzieć się, jaki wysięg ma posiadana markiza, należy zmierzyć długość jej materiału. Generalnie wysięg wynosi przeważnie 225, 250, 275 lub 300 cm. Na poniższym obrazku można zobaczyć, co należy dokładnie zmierzyć. Jest to odległość przedstawiona za pomocą różowej strzałki.

Jeśli zmierzenie wysięgu markizy nie jest możliwe, można również skorzystać z tabeli poniżej. W tym celu należy zmierzyć całkowitą długość etui lub kasety. To pomarańczowa strzałka na zdjęciu. Następnie można znaleźć wysięg markizy w poniższej tabeli. Na przykład, posiadając Thule Omnistor 1200 z obudową o długości 300 cm lub dłuższą, wysięg będzie zawsze wynosił 250 cm. Klikając w wysięg znajdujący się w ostatniej kolumnie tabeli, wyświetlą się pasujące do markizy ściany boczne.

Typ markizy Długość etui lub kasety (strzałka pomarańczowa) Wysięg (strzałka różowa)
Thule Omnistor 1200 300 cm i powyżej 250 cm
Thule Omnistor 5200, 5003 i 5002 300 cm i powyżej 250 cm
Thule Omnistor 6300, 6200 i 6002 300 cm i powyżej 250 cm
Thule Omnistor 8000 i 6900 400 cm i powyżej 275 cm
Thule Omnistor 9200 wszystkie długości 300 cm
Obelink Markies 300 cm i powyżej 250 cm
Fiamma Caravanstore 225 cm i powyżej 225 cm
Fiamma Caravanstore XL 280 cm i powyżej 250 cm
Fiamma F45 300 cm i powyżej 250 cm
Fiamma F65
320 cm i powyżej 250 cm
Fiamma F80
320 cm i powyżej 250 cm
Dometic/Prostor
300 cm i powyżej 250 cm

 

Mając te informacje, można najpierw sprawdzić jakie ściany boczne znajdują się w ofercie i jakie dodatkowe elementy są do nich potrzebne. Jakie pręty dociskające, pręty naciągowe i zaciski mocujące powinny zostać dodatkowo zamówione, znaleźć można na blogu: Co jest potrzebne do montażu ścian bocznych do markizy?


Podziel się tym artykułem: