Czyszczenie i przechowywanie namiotu w 4 etapach

Dzięki odpowiedniej konserwacji można sprawić, że czas użytkowania namiotu można wydłużyć. W poniższym blogu wymieniliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się swoim namiotem przez wiele lat. Jak usunąć nieoczekiwaną plamę i jak najlepiej złożyć namiot? Nasz 4-stopniowy plan sprawi, że w przyszłym roku znów będziesz mógł cieszyć się swoim namiotem.

  • 1. Czyszczenie namiotu
  • 2. Impregnacja namiotu
  • 3. Naprawa namiotu
  • 4. Składanie i przechowywanie namiotu
  • 1. Czyszczenie namiotu

    Ważne jest, aby podczas czyszczenia namiotu nie używać (agresywnych) środków czyszczących. Środki czyszczące mogą uszkodzić powłokę i hydroizolację. Jeśli plamy nie da się usunąć za pomocą wody i chcesz użyć środka do czyszczenia namiotów, pamiętaj, aby po tym zabiegu ponownie zaimpregnować namiot. Aby jednak namiot pozostał wodoodporny, zalecamy czyszczenie go wyłącznie wodą i miękką szczotką lub szmatką. Nie zapomnij również o wyczyszczeniu rurek stelaża, śledzi i szpilek - możesz je przetrzeć szmatką.

    Instrukcja czyszczenia w zależności od rodzaju materiału

    Czyszczenie namiotu może być czasem trudnym zadaniem. Każdy materiał namiotowy ma swoją własną instrukcję. Aby nie uszkodzić tkaniny, należy zachować ostrożność. W poniższej tabeli znajduje się przegląd instrukcji czyszczenia dla poszczególnych materiałów z których wykonane są namioty.

    Materiał Instrukcja czyszczenia
    Bawełna Staraj się utrzymać płótno w czystości i usuwać plamy jak tylko je zauważysz za pomocą letniej wody i szmatki lub miękkiej szczotki. Kurz najlepiej usuwać za pomocą miękkiej szczotki.
    Poliester, nylon i Ten Cate Czyścić letnią wodą, szmatką lub miękką szczotką.
    PVC Czyścić letnią wodą, szczotką i odrobiną wody z mydłem. Nie należy używać szarego mydła, gdyż pozostawia ono osad i może spleśnieć.

    Dwie wskazówki:

    • Najpierw wyczyść namiot miękką szczotką, to już usuwa wiele zabrudzeń. Następnie można wyczyścić namiot wodą.
    • Podczas czyszczenia namiotu należy położyć go na podłodze czy folii (nie na ziemi!), aby zapobiec powstaniu nowych plam.

    Instrukcja czyszczenia w zależności od rodzaju plamy

    Zebraliśmy poręczny przegląd najczęściej występujących plam na namiocie. Należy pamiętać, że w przypadku użycia środków czyszczących konieczna będzie ponowna impregnacja.

    Rodzaj plamy Instrukcja czyszczenia
    Ptasie odchody Usuń jak najszybciej za pomocą wody i szmatki lub miękkiej szczotki. Lub: Pozwól ptasim odchodom stwardnieć i zeskrob je delikatnie łyżką. Następnie wyczyść wodą i ściereczką lub miękką szczotką.
    Żywica Najpierw pozwól plamie z żywicy stwardnieć (można to przyspieszyć używając kostki lodu), a następnie ostrożnie zeskrob żywicę z namiotu za pomocą łyżki.
    Plama z jagód Czyść wodą i szmatką lub miękką szczotką.
    Pleśń i grzyb Zwane również w języku biwakowiczów plamami pogodowymi. Całkowite usunięcie pleśni i grzybów jest trudne, zwłaszcza w przypadku bawełny. Użyj środka czyszczącego, np. Ultramar Sprayhood, a następnie umyj namiot środkiem do usuwania pleśni, np. Ultramar Power Cleaner. Należy pamiętać, że bardziej agresywne środki do usuwania pleśni mogą wpłynąć na wytrzymałość tkaniny.
    Kawa Jak najszybciej wyczyścić letnią wodą i ściereczką.
    Wosk ze świecy Najpierw poczekać aż się utwardzi (ewentualnie można utwardzanie przyspieszyć kostką lodu). Następnie ostrożnie zeskrobać wosk ze świecy za pomocą łyżki.
    Tłuszcz Plama z tłuszczu jest (prawie) niemożliwa do usunięcia z tkaniny namiotu, więc lepiej jej unikać. Może nawet uszkodzić wodoodporność Twojego namiotu. Należy więc upewnić się, że między miejscem do gotowania a namiotem jest wystarczająca odległość. Jeśli jednak już coś się zdarzy, wytrzyj plamy papierem kuchennym. Przede wszystkim spróbuj jej nie rozmazywać przez pocieranie.
    Kurz Najlepszym sposobem na usunięcie kurzu jest miękka szczotka.

    Środki czyszczące

    Jeśli pomimo wszelkich starań plamy nie dają się usunąć za pomocą wody, możesz zdecydować się na użycie środka czyszczącego. Zalecamy 123 Products Alpha środek czyszczący do namiotów. Ten produkt przeszedł test środków czyszczących przeprowadzony przez Kampeer & Caravan i go wygrał. Środek ten jest łatwy w użyciu.

    Nie należy używać środków czyszczących zawierających plastyfikatory, takich jak mydła, ponieważ środki te mogą pozostawić osad i spowodować powstanie pleśni.

    2. Impregnacja namiotu

    Nadanie materiałowi właściwości hydroizolacyjnych nazywane jest również impregnacją. Środki impregnujące sprawiają, że namiot jest odporny na wodę i zabrudzenia. Chroni również przed wilgocią, pleśnią, brudem i promieniowaniem UV. Podczas użycia środków czyszczących trzeba się liczyć z tym, że mogą one wpływać na wodoszczelność namiotów. Pamiętaj, aby po czyszczeniu ponownie zaimpregnować namiot.

    Wskazane jest zaimpregnowanie namiotu nawet wtedy, gdy nie używamy żadnych środków czyszczących. Robienie tego co dwa lub trzy lata przedłuży żywotność namiotu. Jeśli namiot jest suchy, można zastosować środek impregnujący 123 Products Omega Dry. Jeśli nie ma czasu na suszenie namiotu pomiędzy jednym deszczem a drugim i istnieje potrzeba szybkiego zaimpregnowania namiotu, warto wybrać środek impregnujący Omega wet. Impregnowanie namiotu może odbywać się na kilka sposobów:

    • Napełnij dużą miskę lub wannę wodą i środkiem impregnującym. Włóż namiot do wody i pozwól, aby środek impregnujący wsiąkł. Następnie rozstaw namiot lub powieś go i czekaj do całkowitego jego wyschnięcia.
    • Można też rozstawić namiot, a następnie go zaimpregnować. Środek impregnujący należy wtedy nanosić miękkim pędzlem, miękką szczotką lub za pomocą rozpylacza.

    Środek impregnujący do suchej tkaniny namiotowej to. 123 Products Omega dry środek impregnujący. Jeśli istnieje nagła potrzeba zaimpregnowania namiotu, który jest mokry, należy wybrać Omega wet środek impregnujący.

    3. Naprawa namiotu

    Być może już podczas biwakowania odkryłeś uszkodzenia, warto więc zapisać co należy naprawić i po urlopie ponownie sprawdzić namiot. Zrób listę wszystkich części, które wymagają naprawy lub wymiany. Dzięki temu będziesz wiedział dokładnie, co należy zrobić z namiotem. W innym blogu opisaliśmy, jak naprawić tkaninę namiotu lub rurki, dzięki czemu możesz samodzielnie naprawić swój namiot.

    4. Składanie i przechowywanie namiotu

    Aby zapobiec powstawaniu pleśni, ważne jest, aby przed złożeniem namiot był czysty i suchy. Namioty bawełniane są szczególnie narażone na pleśń. Gdy namiot zostanie dotknięty pleśnią, pozbycie się jej jest prawie niemożliwe.

    Postępowanie z mokrym namiotem

    Czasami po prostu nie da się tego uniknąć: powrotu do domu z wilgotnym namiotem. Upewnij się, że pakujesz namiot luźno, aby materiał namiotu mógł nadal oddychać. Zaraz po powrocie do domu rozłóż namiot do wyschnięcia. Zmieniaj położenie namiotu w regularnych odstępach czasu, tak aby stał się suchy ze wszystkich stron. Namiot można złożyć dopiero po jego całkowitym wyschnięciu.

    Składanie namiotu

    Składanie namiotu to ważna część jego przechowywania. Specjalista ds. produktów Daniel wyjaśnia, jak złożyć namiot tunelowy w poniższym filmie. Posiadasz namiot kopułowy? Obejrzyj więc film, jak złożyć mały namiot kopułowy.

    Przechowywanie namiotu

    Upewnij się, że przechowujesz namiot w miejscu, gdzie jest sucho i gdzie jest dobra wentylacja. Ważne jest również, aby insekty nie mogły się dostać do środka.

    Jeszcze kilka wskazówek dotyczących przechowywania namiotu:

    • Dużo namiotów ma rurki z włókna szklanego. Połącz je razem za pomocą tasiemki lub sznurka, aby się nie pomieszały i nie uszkodziły.
    • Rurki ze stali możesz posmarować wazeliną, co zapobiega ich rdzewieniu.

    Podziel się tym artykułem: