dach namiotu pokryty kroplami wody

Rozbijasz namiot i budzisz się następnego dnia. W nocy trochę padało i w namiocie kopułowym znajduje się woda. Myślisz, że namiot przecieka. Jest to możliwe, ale prawie nigdy nie jest to przyczyną pojawienia się wody w namiocie. W prawie wszystkich przypadkach jest to kondensacja pary wodnej. Można się tego nie spodziewać, ale w złych warunkach kondensacja może spowodować powstanie wielu litrów wody. Wyjaśniamy, jak powstaje kondensacja i jak można ją ograniczyć.

uszczelniacz do szwów

Przeciekanie czy kondensacja

Namioty poliestrowe mogą przepuszczać wodę w niektórych miejscach na szwach. Szwy są podklejone, ale w trudnych miejscach, jak na przykład miejsca wszycia dodatkowych pętelek lub zszycia kilku warstw materiału (np. w kabinach sypialnych) nie zawsze sprawdza się to w 100%. Dlatego zawsze zalecamy zabranie ze sobą dodatkowego uszczelniacza do szwów, aby zabezpieczyć te miejsca od wewnątrz. Przeciek na środku dachu jest praktycznie niemożliwy, chyba że w poszyciu namiotu widoczne są dziury lub uszkodzenia materiału. Możliwe, że występuje nieszczelność na jakimś szwie, skąd woda przedostaje się na dach i stamtąd kapie.

Poliester nie oddycha

Poliestrowa tkanina namiotowa ma tę wadę, że nie jest oddychająca. Oznacza to, że skroplona wewnątrz para wodna może przepływać tylko w jednym kierunku, czyli od dachu w dół. Wtedy wydaje się, że materiał namiotu przecieka, ale w rzeczywistości jest to czysta kondensacja, która opada, gdy na przykład krople deszczu uderzają w zewnętrzną warstwę namiotu. Często uważa się, że kondensacja może dotyczyć tylko niewielkiej ilości wody, jednak w praktyce okazuje się, że może dotyczyć ona litrów wody.

Jak powstaje kondensacja?

Do tworzenia się pary wodnej przyczyniają się następujące sytuacje:

1. Różnica temperatur

Dzieje się tak głównie podczas opadów deszczu. Podczas deszczu temperatura na zewnątrz szybko się obniża, natomiast my często siedzimy w tym czasie w namiocie. Materiał namiotu chłodzi się od zewnątrz, a ciepłe powietrze z wnętrza skrapla się na wewnętrznej stronie materiału. Kondensacja może pokryć całą powierzchnię dachu, powodując powstawanie dużej ilości wody.

2. Oddychanie

W nocy podczas snu tracisz płyny, średnio około 0,5 litra na osobę. Na przykład, jeśli w poliestrowym namiocie nocują cztery osoby, oznacza to około dwóch litrów płynu. Wilgoć ta będzie się również skraplać na zewnątrz.

3. Ciepłe powietrze

Latem w Niderlandach wilgotność powietrza w ciągu dnia jest zazwyczaj wysoka. Jeśli w ciągu dnia do namiotu przedostanie się ciepłe powietrze, zawierające dużo wilgoci, to po jego schłodzeniu się ulegnie kondensacji. Podczas gotowania w namiocie, powstaje wewnątrz również ciepłe powietrze.

4. Mokra lub wilgotna odzież

Zmokłeś podczas deszczu i masz przemoczone ubrania i buty? Nie pozwól im schnąć w namiocie, to również powoduje kondensację.

5. Wilgoć z gleby

Trawa też „oddycha”. Jeśli umieścisz namiot na trawniku, z trawy będzie również dostawała się wilgoć do namiotu. Im wyższa trawa, tym więcej pary wodnej gromadzi się w namiocie. Dotyczy to namiotów z luźną podłogą.

Ograniczanie kondensacji

Całkowite uniknięcie kondensacji nie jest możliwe, ponieważ nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne. Są jednak sposoby na ograniczenie skraplania się pary wodnej.

1. Zapewnij wentylację

Kupując namiot, wybierz taki, który ma wiele opcji wentylacji. Kondensację można ograniczyć używając otworów wentylacyjnych, na przykład otwierając okna lub drzwi namiotu. Ważne jest, aby zastosować kilka możliwości wentylacji, jedna nie jest wystarczająca. Pomocny może być również pochłaniacz wilgoci. Jest to zbiornik ze specjalnymi granulkami, które pochłaniają wilgoć i zapach stęchlizny z powietrza.

2. W ciepłym klimacie zamykaj namiot w ciągu dnia

Wybierasz się na kemping do ciepłego kraju? Pamiętaj, aby w ciągu dnia, w miarę możliwości szczelnie zamykać namiot i wietrzyć go dopiero wieczorem, gdy robi się chłodniej. W domu, gdy jest ciepło, zamyka się również wszystko i wietrzy się dopiero wieczorem. Wieczorne powietrze zawiera znacznie mniej wilgoci. Jedynie w namiotach bez stałej podłogi będzie trudno szczelnie zamknąć namiot.

3. Przechowuj mokre rzeczy na zewnątrz namiotu

Mokra odzież i inne mokre przedmioty powodują dużą kondensację. Umieść je więc na zewnątrz namiotu. Jeśli nie ma takiej możliwości, zapakuj mokre przedmioty do szczelnie zamykanej plastikowej torby, tak aby powietrze z mokrych przedmiotów nie przedostało się do namiotu.

4. Nie gotuj w namiocie

W domu zawsze gotujesz pod okapem, który pochłania ciepłe opary kuchenne. Kiedy spędzasz czas pod namiotem, oczywiście nie masz okapu. Ciepłe powietrze powstające podczas gotowania unosi się do góry i nie może uciec, ponieważ tkanina poliestrowa nie przepuszcza powietrza. Dlatego lepiej gotować poza namiotem.

5. Unikaj ogrzewania gazowego i olejowego

Podobnie jak podczas gotowania, również piecyk uwalnia ciepłe powietrze, co zwiększa ryzyko kondensacji. Dlatego unikaj grzejników w swoim namiocie.

Jeśli przestrzegasz powyższych pięciu punktów, to znaczy, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby ograniczyć kondensację.


Podziel się tym artykułem: