krople deszczu lub rosy na namiocie

Czy wiesz, że ryzyko powstania pleśni w namiocie jest bardzo wysokie, jeśli namiot zostanie spakowany mokry lub wilgotny? Jest to szczególnie powszechne w namiotach bawełnianych, ponieważ bawełna schnie powoli. Pleśń szybko się rozprzestrzenia i jest trudna do usunięcia. Aby zapewnić długą żywotność namiotu , konieczne jest spakowanie suchego namiotu lub wysuszenie go tak szybko, jak to możliwe po powrocie do domu. Jeśli jesteś ciekawy, jak wysuszyć namiot, to przeczytaj nasz blog.

Jak wysuszyć namiot na kempingu?

Najlepiej spakować suchy namiot, aby nie martwić się o to w domu. Aby zapobiec zamoczeniu namiotu lub powstawaniu pleśni, można na kempingu wykonać następujące czynności:

  1. Przed powrotem miej na uwadze prognozę pogody: czy nadszedł ostatni dzień na kempingu, a na później zapowiada się opady deszczu? Lepiej spakować namiot z wyprzedzeniem i przespać się ostatniej nocy w dodatkowym namiocie lub zdecydować się na szybszy powrót do domu.
  2. Pomyśl o podłodze i spodzie namiotu: czasami spód namiotu może być również wilgotny i brudny. Zwróć uwagę, aby go wyczyścić i wysuszyć. Należy zmyć brud z podłogi i osuszyć ją np. starym ręcznikiem.
  3. Wybierz miejsce, gdzie rano świeci słońce: czyli weź pod uwagę pozycję słońca przy wyborze miejsca na kempingu. Kemping zwykle opuszcza się rano, zatem jeśli namiot będzie wilgotny po nocy, to jest szansa, że wyschnie trochę w porannym słońcu.

Jak wysuszyć namiot w domu?

Jeśli przeoczyłeś prognozę pogody i namiot jest cały mokry, to wtedy nie pozostaje nic innego, jak spakować namiot na mokro. Skorzystaj z poniższych wskazówek:

  1. Złóż wszystko tak luźno, jak to możliwe. Nie próbuj wkładać namiotu z powrotem do worka namiotowego, ponieważ w tym przypadku obowiązuje zasada: im luźniej namiot jest złożony, tym lepiej.
  2. Niech namiot wyschnie natychmiast po powrocie do domu. Najlepiej zrobić to w suchym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej lub na zewnątrz na słońcu. Szopa, garaż czy piwnica są zazwyczaj zbyt wilgotne.
  3. Jeśli nie masz strychu lub ogrodu, użyj np. balustrady balkonowej, salonu lub suszarki na pranie. W żadnym wypadku nie zostawiaj złożonego namiotu mokrego dłużej niż przez 24 godziny.
  4. Nie zapomnij również wysuszyć worka namiotowego, jeśli jest mokry.
  5. Złóż namiot ponownie tylko wtedy, gdy masz pewność, że wszystko jest suche. Dla pewności sprawdź również szwy. To tutaj materiał jest często najgrubszy, a gdy szwy są całkowicie suche, prawdopodobnie reszta namiotu jest również sucha.

Krótko mówiąc: spakowanie suchego namiotu jest najlepsze, ale jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, aby rozwiesić namiot w ciągu 24 godzin, aby nie mogła zacząć tworzyć się pleśń. Najlepiej pozostawić namiot do wyschnięcia na słońcu lub w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. Unikaj szop i piwnic, jest tam stosunkowo wilgotno.


Podziel się tym artykułem: