Jak wybrać najlepszy śpiwór?

Śpiwory dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Ale jak wybrać najlepszy śpiwór z tak szerokiej gamy? A co właściwie jest dla Ciebie najlepsze? Różnica jest spora w zależności od tego, czy szukasz śpiwora na okazjonalne noclegi dzieci, czy też chcesz kupić śpiwór na biwak zimą.

Pomocne w wyborze śpiwora będą odpowiedzi na następujące punkty:

1. Określ warunki użytkowania

Punktem wyjścia jest zawsze to, aby śpiwór, gdziekolwiek i kiedykolwiek go użyjesz, był wystarczająco ciepły i przyjemny. Niestety, nie ma (jeszcze) śpiwora, który byłby idealny zarówno w temperaturze +35°C, jak i -15°C. Przed zakupem śpiwora zadaj sobie pytanie, kiedy będziesz go używać? Tylko latem, czy też w chłodniejszych porach roku? W namiocie czy tylko w pomieszczeniu, na przykład dla gości? Istnieją dwa modele śpiworów: śpiwór typu kołdra i śpiwór typu mumia.

Śpiwór kołdra

Śpiwór kołdra ma prostokątny kształt, dzięki czemu jest tak samo szeroki u góry, jak i u dołu. W porównaniu do śpiwora typu mumia, w śpiworze w kształcie prostokąta jest więcej miejsca do poruszania się, a tym samym większy komfort spania. Szerokość śpiwora w modelu kołdra wynosi średnio od 80 do 100 cm.

Śpiwór mumia

Śpiwór typu mumia jest węższy niż śpiwór typu kołdra, ponieważ śpiwór typu mumia jest mniej więcej oparty na kształcie ludzkiego ciała. Dodatkowo model ten posiada kaptur. Przez swój kształt śpiwór zatrzymuje dobrze ciepło. Co więcej, dzięki kapturowi utrata ciepła przez głowę jest znacznie mniejsza niż w przypadku „zwykłego” śpiwora. Jeśli wybierasz się na kemping w chłodniejszym okresie, wybierz śpiwór typu mumia. Ze względu na jego kształt, traci się trochę swobodę ruchu, jednak jest on generalnie bardziej kompaktowy i lżejszy niż śpiwór typu kołdra.

2. Określ właściwy rozmiar

Zalecamy wybór śpiwora, który jest o 20 do 30 cm dłuższy od wzrostu użytkownika. Szerokość wynosi zwykle od 80 do 90 cm. Model typu mumia może być nieco węższy i szerokość jest różna, na przykład 80/55 cm, ponieważ śpiwór zwęża się ku dołowi. W naszej ofercie posiadamy również wyjątkowo długie i szerokie śpiwory, takie jak Coleman Maranta XL i śpiwór Outwell Contour Lux XL. Dostępne są również odpowiednie modele dla dzieci. Te są oczywiście krótsze i węższe, często mają około 160 cm długości i około 70 cm szerokości.

3. Określ materiał wypełnienia

Teraz dochodzimy do rzeczy najistotniejszych. Nasze ciało jest oczywiście źródłem ciepła, ale jak je zatrzymać? Wypełnienie śpiwora ma przy tym ogromne znaczenie. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnienia: puchowe i syntetyczne. Syntetyczne śpiwory wypełnione są włóknami syntetycznymi. Wiele modeli w naszej ofercie jest wypełnionych Hollow Fibre. Ta ocieplina, której pojedyncze włókienka posiadają kanaliki gromadzące powietrze, tworzy doskonałą izolację. Wymieniamy poniżej zalety i wady wypełnienia puchowego i syntetycznego.

Zalety i wady puchu

Zalety Wady
+ Lekki
+ Materiał naturalny
+ Bardzo dobra izolacja
- Wyższa cena
- Może uczulać

Zalety i wady syntetyka

Zalety Wady
+ Nie powoduje uczuleń
+ Łatwy w pielęgnacji (pranie w temperaturze 40°C)
+ Szybko schnie
+ Niższa cena
+ Dobrze izoluje nawet w wilgotnych warunkach
- Mniej kompaktowy (jednak nadal łatwy do spakowania)
- Ciężki
- Krótszy okres użytkowania

4. Określ materiał zewnętrzny

Po określeniu swoich preferencji dotyczących wypełnienia, ważne jest również, aby spojrzeć na materiał zewnętrzny. Materiał zewnętrzny wewnątrz śpiwora ma kontakt z ciałem użytkownika. Jest również zewnętrzny materiał na zewnątrz śpiwora. Materiał pokrycia wewnętrznego i zewnętrznego nie zawsze jest taki sam. Materiał zewnętrzny śpiworów z naszej oferty to zazwyczaj bawełna, materiał syntetyczny (poliester lub nylon) lub materiał będący mieszanką poliestru i bawełny.

Zalety i wady bawełny

Zalety Wady
+ Dobrze wentyluje
+ Wchłania wilgoć (materiał naturalny)
+ Przyjemna w dotyku
- Szybko mokra w wilgotnych warunkach
- Ciężka
- Schnie powoli

Zalety i wady syntetyka

Zalety Wady
+ Lekki
+ Odporny na zabrudzenia
+ Nie pochłania wilgoci
+ Szybko schnie
- Nie przepuszcza powietrza
- Mniej przyjemny w bezpośrednim kontakcie z ciałem

Zalety i wady materiału mieszanego

Zalety Wady
+ Często niższa cena
+ Przepuszcza powietrze
+ Lekki
+ Szybko schnie
+ Odporny na zabrudzenia
+ Kompaktowy
- Mniej oddychający materiał niż materiał bawełniany

welke_slaapzak_moet_ik_kopen

5. Zwróć uwagę na temperaturę komfortu

Temperatura komfortu jest często wskazywana przy śpiworach. Wartość ta wskazuje temperaturę, do której spanie w tym śpiworze będzie jeszcze przyjemne, a ustalono ją na podstawie badania temperatury, w której przeciętna kobieta, o średnim wzroście prześpi komfortowo całą noc. Należy jednak rozumieć, że taka temperatura jest dość subiektywna. W końcu jedna osoba marznie szybciej niż inna. Ważna jest również kondycja użytkownika, podłoże, na którym leży śpiwór, a także to, ile zjedliśmy i wypiliśmy tuż przed pójściem spać. W przypadku niektórych marek śpiworów napotkamy inne wskazania temperatury, a mianowicie temperaturę graniczną komfortu i temperaturę ekstremalną. Temperatura graniczna komfortu to temperatura, przy której mężczyźnie przeciętnego wzrostu nie jest zimno podczas snu przez całą noc w podkurczonej pozycji. Ekstremalna temperatura to temperatura, w której kobieta normalnej postury jest narażona na hipotermię i odmrożenia.

Który śpiwór wybierzesz ostatecznie?

Zanim kupisz śpiwór, dobrze przemyśl sytuacje i okoliczności, w których będziesz go używał. Jeśli chcesz podróżować z lekkim ekwipunkiem, na przykład pieszo lub rowerem, zalecany jest śpiwór typu mumia. Jeśli jedziesz do ciepłego kraju, bawełna będzie bardzo przyjemna. Jeśli śpiwór chcesz przeznaczyć dla gości, tu wymagania są na ogół mniej wysokie.


Podziel się tym artykułem: