markiza, stół z krzesłami, przedsionek i kobieta czyszcząca okno przedsionka

Właśnie kupiłeś nowy przedsionek, rozłożyłeś go, ale na oknach widać zagniecenia. Przeszkadzają one przy patrzeniu przez okno na zewnątrz i nie wygląda to ładnie. Są sposoby na to, aby to poprawić. Najpierw powiemy o folii okiennej, a następnie o tym, co można zrobić, aby usunąć lub przynajmniej zmniejszyć zagniecenia folii okiennej.

folia okienna

Folia okienna w przedsionku

Folia okienna to produkt wysoce techniczny. Dwa najważniejsze wymagania, jakie stawiamy foliom okiennym to wysoki stopień elastyczności, aby folia łatwo się składała oraz optymalna przezroczystość, aby przez okno można było wszystko wyraźnie widzieć. Folia okienna w przeszłości była bardziej przezroczysta niż folia produkowana współcześnie. Jednak ze względu na przepisy ochrony środowiska, zabrania się obecnie stosowania w namiocie plastyfikatorów zawierających metale ciężkie, takich jak kombinacja baru i kadmu, która była w przeszłości stosowana w foliach okiennych.

Zmieniona struktura folii okiennej

Obecnie producenci namiotów stosują kombinację baru i cynku jako rozpuszczalnika. Powoduje to zmianę struktury folii, co może prowadzić do pojawienia się drobnych iskierek. Dodatkowo zagięcia materiału są bardziej widoczne, a na folii mogą pojawić się nawet drobne „zadrapania”. Niestety, obecnie nie ma na to skutecznego środka. Folia okienna jest materiałem plastycznym, co sprawia, że niemożliwe jest uniknięcie widocznego na niej splotu tkaniny przedsionka. Ze względu na zmieniony skład plastyfikatora nie możemy zagwarantować, że okna będą w 100% jednolicie przezroczyste.

Najlepsza jakość folii okiennej

Zmieniony skład folii okiennej obowiązuje nie tylko w przypadku przedsionków marki własnej Obelink, lecz także w przypadku tzw. przedsionków markowych. Producenci markowych przedsionków muszą przestrzegać tych samych zasad. Folia w oknach przedsionków z naszego asortymentu jest najwyższej jakości. Możemy to zagwarantować! Folia okienna jest trwała i chroni przed promieniowaniem UV, a także jest odporna na temperatury od -25 do +60°C.

Zmniejsz zagniecenia folii okiennej poprzez jej mocne naciągnięcie

Z materiału przedsionka można usunąć zagniecenia, pod warunkiem, że przedsionek będzie odpowiednio naciągnięty. Zalecamy użycie w tym celu napinacza stelaża. Dzięki temu zyskuje się te ostatnie dodatkowe centymetry, których, przy naciąganiu ręcznym, nie da się już osiągnąć. I to właśnie dzięki tym dodatkowym centymetrom można w dużym stopniu usunąć zagniecenia. Aby sprawdzić, czy przedsionek jest wystarczająco napięty, można zastosować następującą sztuczkę. Kiedy przedsionek został naciągnięty, należy dotknąć materiału. Jeśli materiał drży, porównaj to do efektu, jaki osiąga się stukając w balon, wtedy przedsionek jest naprężony. Jeśli przedsionek jest napięty, to folia okienna również jest napięta. Jeśli przedsionek stoi w słonecznym miejscu, to gdy folia nagrzewa się od słońca (ciepła), wówczas mięknie, a zagniecenia się wygładzają.

Niestety nie da się całkowicie usunąć mocnych zagięć folii okiennej. Przedsionki są zwinięte dość ciasno, aby zmniejszyć ich rozmiar opakowania. Oznacza to, że nacisk na okna jest dość duży, również ze względu na ciężar materiału przedsionka.

Wykorzystanie ciepła

Przed rozstawieniem przedsionka pomocne może być rozwieszenie elementów przedsionka z oknami w ciepłym miejscu, na przykład nad kaloryferem. Należy uważać, aby folia nie dotykała grzejnika. Jednak to, co zdecydowanie pomaga, to mocne naciągnięcie przedsionka i mocne jego zabezpieczenie za pomocą śledzi.

Kluczem jest prawidłowe rozstawienie przedsionka

Rozstawić przedsionek może każdy, jednak kluczem do jego prawidłowego rozstawienia jest odpowiednie naciągnięcie. Dlatego nie tylko rozstaw przedsionek, ale także odpowiednio go napnij. To jest sedno. Nie tylko pod względem folii okiennej, ale także wytrzymałości w czasie burzy, ponieważ jeśli materiał przedsionka jest luźny, to będzie trzepotał na wietrze. Co więcej, jeśli przedsionek jest mocno naciągnięty, to nie zbiera się woda na dachu. Wkrótce pojawi się blog na temat zapobiegania zbieraniu się wody. Jeśli namiot jest źle przechowywany, może to również prowadzić do powstawania zagnieceń. O tym, jak najlepiej zwinąć przedsionek, możesz przeczytać w naszym blogu „Jak zwinąć przedsionek?”.

Przedsionek ma małe rozdarcie folii okiennej? W poniższym filmie nasz specjalista Daniël pokaże, jak można łatwo to naprawić:

O dobrą przejrzystość można zatem zadbać samemu. Trudno pozbyć się jedynie mocnych zagięć folii okiennej czy zadrapań.


Podziel się tym artykułem: