Obecnie widać to coraz częściej, że na wakacje można wybrać się i busem. Kilka tygodni przyjemnego podróżowania swoim Fordem Transitem lub odnowionym Volkswagenem T3. Bez dużego namiotu lub ciężkiego przedsionka do rozkładania i składania: busem można jechać i stanąć w różnych miejscach. Jednak przestrzeń do wykorzystania jest tu ograniczona, a siedzenie na zewnątrz przy złej pogodzie nie jest przyjemne. Namiot do busa będzie tu idealny, aby stworzyć dodatkową, osłoniętą przestrzeń. W namiocie można przechowywać swoje rzeczy, a wieczorem grać w gry albo ochronić się przed deszczem, gdy zaczyna padać. Na tym blogu wyjaśniamy, jakie są rodzaje namiotów do busa.
Namiot do busa z boku czy na tylną klapę?
Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, po której stronie chcesz utworzyć dodatkową przestrzeń i jakie są możliwości. Dla jednych bardziej praktyczne będzie ustawienie namiotu z boku busa, natomiast w innym przypadku, o wiele bardziej logiczne może być przymocowanie namiotu do tylnej klapy busa. Poniżej wyjaśniamy różnice.
Namiot boczny do busa
W większości przypadków wybierany jest namiot do busa mocowany z boku, ponieważ przesuwne drzwi często stanowią wejście. Tylne drzwi można zostawić zamknięte i wejść przez drzwi przesuwne. Kiedy pada deszcz, można wsiadać i wysiadać z busa suchym, co jest oczywiście miłe. Rozsądnie jest wybrać namiot boczny w następujących przypadkach:
- kiedy „główne wejście” do busa znajduje się z boku,
- kiedy wolisz bardziej poszerzyć niż wydłużyć swoją przestrzeń.
Namiot do busa na tylną klapę
Namiot do busa mocowany do tylnej klapy może być świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz z tyłu powiększyć swoją przestrzeń. Na przykład w następujących przypadkach:
- kiedy masz podwójną kabinę. W takim przypadku „przestrzeń mieszkalna” znajduje się z tyłu busa i nie można do niej dotrzeć od bocznych drzwi.
- kiedy miejsce do spania znajduje się w pobliżu bocznych drzwi. W przeciwnym razie, trzeba będzie za każdym razem wspinać się po łóżkach, aby wsiąść do busa.
- kiedy masz auto typu SUV, MPV, crossover, duże kombi lub pickupa.
Jeśli masz busa ze składanymi drzwiami z tyłu, to będzie tu pasował zarówno namiot boczny, jak i namiot na tylną klapę busa. Może nie będzie tak ładnie przylegał, ale z pewnością jest to możliwe.
Namiot do busa z pompowanym stelażem
Namiot z pompowanym stelażem można znacznie szybciej rozłożyć i zdemontować, niż zwykły namiot. Dotyczy to również namiotów do busa. Poniżej wymieniamy zalety i wady.
Zalety namiotu do busa z pompowanym stelażem:
- szybsze rozkładanie i składanie,
- łatwiejsze rozkładanie i składanie,
- większa odporność na wiatr i burzę.
Wady namiotu do busa z pompowanym stelażem:
- większy rozmiar opakowania,
- wyższa cena zakupu.
Wolnostojące namioty do busa
Prawie wszystkie namioty do busa są wolnostojące, co oznacza, że można je pozostawić rozstawione bez połączenia z busem. W ten sposób można odjechać busem poza miejsce kempingowe bez konieczności natychmiastowego składania namiotu. Po powrocie należy po prostu zamocować namiot ponownie do swojego busa.
Namiot wewnętrzny w namiocie do busa
Nie oferujemy namiotów do busa z kabinami sypialnymi. Często w samym pojeździe jest po prostu miejsce do spania. Jeśli jednak chcesz stworzyć (dodatkowe) miejsce do spania w swoim namiocie do busa, to można tu użyć Obelink Pop Up namiotu wewnętrznego. Ten wolnostojący namiot wewnętrzny rozkłada się w ciągu kilku sekund i oferuje miejsce na 2 pojedyncze materace dmuchane lub 1 podwójny materac dmuchany.
Do namiotów Obelink Maritime i Obelink Paradise dostępny jest również specjalny namiot wewnętrzny.
Zatem przed zakupem namiotu do busa zdecyduj, po której stronie będzie on mocowany, jak również, gdzie chcesz utworzyć dodatkową przestrzeń i przez które drzwi chcesz wchodzić. Jeśli chcesz mieć namiot boczny do busa, można rozważyć jeszcze zakup namiotu z pompowanym stelażem.
Jeśli masz już na oku jakiś namiot do busa, to ważne jest, aby przyjrzeć się, jaki namiot pasuje do Twojego busa i jakie są opcje montażu. Przeczytaj nasz blog „W jaki sposób mocuje się przedsionek do busa?”.