akumulator Beaut AGM

Istnieją różne typy akumulatorów do kampera czy przyczepy kempingowej. Kiedy szukasz akumulatora, warto wiedzieć, jaki jego typ pasuje do Twoich potrzeb. W tym blogu możesz przeczytać o zaletach i wadach czterech różnych typów akumulatorów: kwasowo-ołowiowych, AGM, litowych i żelowych.

W porównaniu z trzema pozostałymi typami akumulatorów, akumulator kwasowo-ołowiowy jest jedynym akumulatorem „mokrym”, co oznacza, że ​​zawartość akumulatora jest płynna. Pozostałe trzy typy baterii to baterie suche, które nie zawierają cieczy. Akumulator ołowiowy zawiera płytki ołowiowe zanurzone w ciekłym kwasie siarkowym. Ponieważ zawartość akumulatora jest płynna, może dojść do wycieku z akumulatora, na przykład przy ekstremalnych temperaturach. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są bardzo ciężkie i muszą być montowane w pozycji pionowej. Zaleca się umieszczenie akumulatora w skrzynce akumulatorowej. Pod względem ceny akumulator kwasowo-ołowiowy jest stosunkowo tani, co sprawia, że ​​jest on bardzo popularny.

Zalety Wady
+ niska cena
+ duża pojemność
- bardzo ciężki
- montaż w pozycji pionowej
- występują wycieki płynu

AGM oznacza Absorbed Glass Mat czyli, że w tych akumulatorach elektrolit został całkowicie związany w specjalnych matach z włókna szklanego. Dzięki temu akumulatory AGM nadają się do głębokiego rozładowania do około 50%. Technologia AGM całkowicie uszczelnia akumulatory, przez co nie wyciekają, a ponadto są całkowicie bezobsługowe i odporne na ekstremalnie niskie temperatury. Akumulatory AGM gorzej radzą sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Ponadto akumulatory AGM charakteryzują się długą żywotnością. Cena ich jest wyższa niż cena standardowego akumulatora kwasowo-ołowiowego, ale akumulator AGM jest tańszy w porównaniu z akumulatorem litowym lub żelowym.

Zalety Wady
+ głębokie rozładowanie do 50%
+ bezobsługowy
+ odporny na niskie temperatury
+ długa żywotność
+ tańszy niż akumulator litowy bądź żelowy
- gorzej znosi wysoką temperaturę otoczenia
- droższy niż akumulator ołowiowy

Akumulatory litowe mają niską gęstość energii i dlatego są znacznie bezpieczniejsze w porównaniu do innych akumulatorów. Akumulatory litowe nadają się również do głębokiego rozładowania, często można te baterie rozładować nawet do 95%. Ponadto mają długą żywotność i są odporne na ekstremalne temperatury. Są one również całkowicie bezobsługowe. W porównaniu do innych typów akumulatorów, akumulator litowy jest o 75% lżejszy, co jest dużą zaletą tego typu akumulatorów. Jednakże akumulatory litowe są znacznie droższe w porównaniu z innymi typami akumulatorów.

Zalety Wady
+ głębokie rozładowanie do 95%
+ bezobsługowy
+ odporny na ekstremalne temperatury
+ długa żywotność
+ bezpieczny
+ lekki
- wyższa cena

Akumulatory żelowe można porównać do akumulatorów AGM, ale w akumulatorach żelowych nie stosuje się mat z włókna szklanego, lecz do kwasu siarkowego dodaje się krzemionkę. Dzięki temu ma on konsystencję galarety, co sprawia, że ​​akumulator jest szczelny i bezobsługowy oraz, że można go montować w różnych pozycjach. Akumulatory żelowe nadają się do głębokiego rozładowania do 70%. Za takie akumulatory płaci się jednak wyższą cenę w porównaniu z akumulatorami AGM.

Zalety Wady
+ głębokie rozładowanie do 70%
+ bezobsługowy
+ montaż w różnych pozycjach
- droższy niż akumulator AGM


Podziel się tym artykułem: