W jaki sposób mogę ogrzać swój namiot czy przedsionek?

Wiosną czy jesienią, ale również czasami podczas nieprzyjaznego lata, temperatury w nocy mogą znacznie spaść, przez co w namiocie czy przedsionku może być dość zimno. Nie jest to jednak powód, aby nie jechać na kemping, ponieważ istnieje kilka prostych sztuczek, które mogą sprawić, że będzie Ci miło i ciepło. Zastanawiasz się jak ogrzać swój namiot lub przedsionek? Przeczytaj więc nasz blog.

Wskazówka 1: Używaj grzejnika pasującego do namiotu/przedsionka

Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie grzejnika elektrycznego lub piecyka. To, jaki grzejnik lub piecyk będzie najbardziej odpowiedni, zależy od wielkości i rodzaju namiotu/przedsionka. Zrobiliśmy mały przegląd.

Typ namiotu Typ grzejnika Przykład Uwagi
Mały namiot (festiwalowy, namiot dodatkowy) Elektryczny Safe-T-heater 1500 Ze względu na niewielką powierzchnię wystarczające jest ogrzewanie elektryczne.
Namiot rodzinny / przedsionek do busa Elektryczny lub gazowy Tristar KA5034 / piecyk na rolkach na podczerwień Jeśli chcesz ogrzać tylko część użytkową, wystarczy grzejnik elektryczny. Jeśli chcesz ogrzewać cały namiot/przedsionek, wtedy przydatniejszy jest piecyk gazowy.
Przedsionek zimowy / Przedsionek z PVC Gazowy Piecyk na rolkach na podczerwień Przedsionków tych używasz głównie w okresie zimowym lub około zimowym, kiedy niezbędny jest piecyk gazowy. To daje najwięcej ciepła.

Zastanawiasz się, jaka jest dokładnie różnica między  grzejnikiem elektrycznym a piecykiem gazowym? Przeczytaj nasz blog: Jakie ogrzewanie wybrać do mojego namiotu/przedsionka?

Wskazówki bezpieczeństwa

Podczas korzystania z grzejnika lub piecyka należy uważać na kilka rzeczy:

  • Nigdy nie należy stawiać piecyka lub grzejnika blisko tkaniny namiotu/przedsionka. W większości piecyków gazowych ciepło promieniuje do przodu i do góry. Jeśli przyłożysz tylną ścianę piecyka do tkaniny namiotu/przedsionka, ciepło promieniujące do góry będzie zbyt blisko tkaniny namiotu (często ściana jest pod kątem, a nie pionowa), co może spowodować przepalenia w tkaninie namiotu.
  • Namiot/przedsionek powinien być zawsze wentylowany, aby piecyk mógł działać i zapobiec gromadzeniu się tlenku węgla.
  • Piecykowi należy również pozostawić co najmniej 1 metr przestrzeni z przodu, aby umożliwić wydostawanie się ciepła.
  • Uważaj na dzieci i zwierzęta domowe, zwłaszcza piecyki gazowe mogą się bardzo nagrzewać.

Wskazówka 2: Używaj namiotu wewnętrznego

Jeśli to możliwe, korzystaj z namiotu wewnętrznego. Dzięki temu można szybko zaoszczędzić kilka stopni ciepła. Namiot wewnętrzny jest mniejszy, więc ciepło, które tworzysz za pomocą temperatury własnego ciała, lepiej się utrzymuje. Co więcej, w namiocie wewnętrznym nie występuje zjawisko kondensacji, więc otoczenie nie jest tak wilgotne.

Wskazówka 3: Wykorzystaj dodatkową podłogę jako izolację

Stwórz warstwy podłogi na ziemi, aby zimno od podłoża nie przechodziło zbyt łatwo. Na przykład użyj podłogi i dywanu namiotowego. Podłoga chroni przed wiatrem i zimnem, a dywan namiotowy sprawia wrażenie ciepła i miękkości.

Wskazówka 4: Pozostaw mokre lub zimne rzeczy poza namiotem/przedsionkiem

Mokrą odzież, ręczniki lub np. odzież narciarską należy w miarę możliwości pozostawić poza namiotem/przedsionkiem. Jeśli trzymasz mokre rzeczy wewnątrz namiotu/przedsionka, nie wyschną one szybko i tylko sprawią, że wszystko będzie wilgotne.

Wskazówka 5: Zrób wszystko, aby samemu czuć ciepło

Jeśli twoje ciało odczuwa ciepło, to również dobrze wpływa to na samopoczucie. Utrzymanie ciepła w nocy może być wyzwaniem. Zabezpiecz się więc poprzez:

  • Śpiwór o niskiej temperaturze komfortu.
  • Matę do spania o wysokiej wartości współczynnika R. Im wyższy współczynnik R, tym lepsze własności izolacyjne maty.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, możesz biwakować przez cały rok!


Podziel się tym artykułem: