W jaki sposób rozstawić i właściwie napiąć namiot?

Po długiej podróży, gdy wreszcie dociera się do wymarzonego miejsca wakacyjnego odpoczynku, chce się tylko jak najszybciej rozłożyć namiot kopułowy i rozpocząć wakacje. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale bardzo ważne jest, aby poświęcić troszkę czasu na rozłożenie namiotu. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po (silnej) burzy namiot nie będzie wyglądał już tak dobrze, a nawet może ulec uszkodzeniu. Na tym blogu przedstawimy wskazówki i porady dotyczące rozstawiania i napinania namiotu.

  • Wskazówka 1: rozstawienie namiotu należy zawsze zaczynać od tyłu namiotu
  • Wskazówka 2: przy zamknięciach zamków napinać należy na krzyż
  • Wskazówka 3: zwracać uwagę na szwy namiotu
  • Wskazówka 4: nie bać się mocnego naciągania
  • Wskazówka 5: naciągać namiot w linii prostej bez tworzenia fal na materiale
  • Wskazówka 6: zwrócić uwagę czy nie ma zmarszczek na materiale namiotu
  • Wskazówka 1: rozstawienie namiotu należy zawsze zaczynać od tyłu namiotu

    Podczas rozkładania namiotów tunelowych należy zawsze najpierw zabezpieczyć dwa tylne rogi podłogi, dobrze je naciągając. Następnie naciągnąć podłogę do przodu i przymocować przednie jej narożniki. Dopiero wtedy można przymocować podłogę do podłoża w pozostałych miejscach.

    Wskazówka 2: przy zamknięciach zamków napinać należy na krzyż

    Oznacza to, że przed rozpoczęciem dalszego rozkładania namiotu należy koniecznie zadbać, aby wszystkie zamki błyskawiczne były pozapinane oraz na samym dole zamków namiot napięty został na krzyż, aby usunąć naprężenia w dolnej części zamka błyskawicznego. Nie robiąc tego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamek błyskawiczny będzie zbyt mocno napięty i nie będzie zamykał się prawidłowo, co ma również wpływ na jego zużycie lub może szybko ulec uszkodzeniu.

    Wskazówka 3: zwracać uwagę na szwy namiotu

    Podczas napinania linek i zaczepów należy zawsze zwracać uwagę, żeby szwy namiotu pokrywały się z miejscem naciągania namiotu.

    Tent opzetten

    Wskazówka 4: nie bać się mocnego naciągania

    Przede wszystkim namioty wykonane z bawełny lub mieszaniny poliestru i bawełny nie boją się naciągania. Warto więc porządnie napinać materiał namiotu, linki i zaczepy.

    Wskazówka 5: naciągać namiot w linii prostej bez tworzenia fal na materiale

    Podczas naciągania namiotu nie należy nigdy zapomnieć o naciąganiu go w linii prostej. Dotyczy to całego namiotu. 

    Hoe span ik een tent af

    Wskazówka 6: zwrócić uwagę czy nie ma zmarszczek na materiale namiotu

    Czy na tkaninie są jakieś zmarszczki? Jest to znak, że namiot nie jest prawidłowo napięty. Plisy łapią wiatr i powodują jego niestabilność.

    Tent afspannen

    Czy namiot jest już rozstawiony i napięty? Należy więc zrobić ostatnią kontrolę obchodząc namiot dookoła i sprawdzić, czy wszystko wygląda dobrze, i w razie potrzeby dokonać poprawek.


    Podziel się tym artykułem: