Chcesz kupić przedsionek do przyczepy kempingowej, ale od czego zacząć poszukiwania? Skąd wiadomo, który materiał będzie odpowiedni i jakiego rozmiaru potrzebujesz? Przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne etapy poszukiwań odpowiedniego przedsionka do przyczepy kempingowej.
- Wybierz odpowiedni materiał przedsionka
- Zdecyduj, czy przedsionek ma mieć standardowy stelaż, czy pompowane tuby
- Wybierz odpowiedni rozmiar przedsionka do swojej przyczepy kempingowej
- Praktyczne wskazówki
1. Wybierz odpowiedni materiał przedsionka
Przede wszystkim przy wyborze przedsionka do przyczepy kempingowej bardzo ważny jest materiał, z którego wykonany jest przedsionek. Lubisz wyjeżdżać w słoneczne miejsca? Wówczas lepiej wybrać inny materiał przedsionka niż na wyjazd w miejsca chłodniejsze. Podczas dokonywania wyboru należy również zwrócić uwagę na to, jak długo przedsionek pozostanie rozstawiony.
- TenCate All Season Residential WM-19: przedsionek wykonany z tego materiału doskonale nadaje się do rozstawienia na kempingu na 2-3 miesiące w okresie letnim. Jest to nieco grubsza tkanina zapewniająca przyjemny klimat wewnątrz przedsionka. Dzięki temu materiałowi problem kondensacji będzie niewielki lub nie będzie wcale występował, jednak ryzyko powstania pleśni będzie większe, jeśli przedsionek nie będzie odpowiednio wentylowany.
- TenCate All Season Touring WR-18: przedsionek wykonany z tego materiału nadaje się do rozstawienia go na kilka tygodni w okresie letnim. Jest to cienka tkanina, dzięki czemu przedsionek jest lekki i łatwy do przenoszenia. Materiał ten zapewnia również przyjemny klimat wewnątrz przedsionka, ale przedsionek musi być dobrze wentylowany, aby zapobiec tworzeniu się pleśni. Kondensacja w takim przedsionku jest niewielka lub nie występuje wcale.
- PVC: przedsionek do przyczepy kempingowej pokryty wewnątrz i na zewnątrz powłoką PVC nadaje się na wakacje przez cały rok, nie tylko latem, ale także zimą. Materiał PCV nie przepuszcza powietrza, dlatego należy zadbać o dobrą wentylację. Ponieważ materiał PVC nie oddycha, jest on bardziej wrażliwy na kondensację. Co więcej, materiał ten jest nieco sztywniejszy i grubszy, przez co jest też cięższy.
- Poliester: przedsionek wykonany z poliestru doskonale nadaje się na krótkie wakacje na kempingu lub wakacje w drodze. Namiot jest lekki, dzięki czemu można go łatwo przenosić. Istnieje jednak większe ryzyko powstawania kondensacji, a materiał nie jest tak trwały.
- Polibawełna: przedsionek wykonany z tego materiału nadaje się również na krótkie wakacje na kempingu. Jest to wytrzymały materiał, dzięki czemu przedsionek może z łatwością pozostać rozstawiony przez 2 do 3 tygodni. Jest nieco cięższy niż poliester, ale ryzyko powstawania kondensacji jest mniejsze.
2. Zdecyduj, czy przedsionek ma mieć standardowy stelaż, czy pompowane tuby
Po dokonaniu wyboru materiału możesz zdecydować, czy chcesz przedsionek z tradycyjnym stelażem z rurek, czy też przedsionek z pompowanym stelażem. Jeszcze raz weź pod uwagę, w jaki sposób spędzasz wakacje i co okaże się bardziej praktyczne.
Rozstawienie przedsionka do przyczepy kempingowej z tradycyjnym stelażem zajmuje zazwyczaj trochę więcej czasu. Zatem jeśli nie chcesz męczyć się z rurkami i chcesz, aby przedsionek był gotowy do użytkowania tak szybko, jak to możliwe, to wybierz przedsionek z tubami powietrznymi. DMożna go łatwo i szybko rozstawić i złożyć. Co więcej, przedsionek taki można rozstawić samodzielnie, jest on lekki i dlatego łatwiejszy w transporcie.
Jeśli jednak przedsionek będzie rozstawiony na cały sezon lub na cały rok, to w takim przypadku zalecamy wybór przedsionka ze standardowym stelażem, metalowym lub aluminiowym. Stelaże te wykonane są z solidniejszego materiału, dzięki czemu mogą być użytkowane przez cały sezon. Także na zimowe warunki należy wybierać stelaż metalowy, ponieważ jest on mocniejszy. Przedsionki z pompowanym stelażem są zbyt elastyczne, więc wszelkie opady śniegu będą powodowały problemy.
3. Wybierz odpowiedni rozmiar przedsionka do swojej przyczepy kempingowej
Czas na ostatni etap: pomiar przyczepy kempingowej. Pomiaru dokonuje się na dwa różne sposoby, w zależności od rodzaju przedsionka:
- jeśli wybierasz pełen przedsionek, który zakryje całą przyczepę kempingową, jak na przykład pełne przedsionki z pompowanym stelażem, to należy zmierzyć obwód swojej przyczepy kempingowej. Więcej na ten temat znajduje się w naszym blogu „W jaki sposób poprawnie zmierzyć obwód przyczepy kempingowej?”. Radzimy zawsze mierzyć obwód samodzielnie, a nie korzystać z danych producenta. Dane te mogą się nieznacznie różnić.
- jeśli wybierasz przedsionek częściowy, jak na przykład przedsionek z pompowanym stelażem, to mierzyć należy wysokość montażu i długość dachu. Więcej na ten temat znajduje się w naszym blogu „Pomiar długości dachu i wysokości montażu: który przedsionek pasuje do mojej przyczepy kempingowej?”.
Na koniec określić należy jeszcze głębokość przedsionka, miło jest mieć bowiem dodatkową osłoniętą przestrzeń do użytkowania. Ogólnie zalecamy: im mniejsza przyczepa kempingowa, tym głębszy przedsionek. Jeśli potrzebujesz mało miejsca, możesz wybrać na przykład głębokość 240 cm. Jeśli tego miejsca potrzeba jednak więcej, to wybierz głębokość 300 cm.
4. Praktyczne wskazówki
Po przejściu powyższych etapów, przy wyborze właściwego przedsionka do przyczepy kempingowej, przyda się kilka praktycznych wskazówek:
- Często wyjeżdżasz na krótkie, kilkudniowe wypady? Wybierz zatem lekki przedsionek. Przy odrobinie doświadczenia można go rozstawić w ciągu 20 minut.
- Posiadasz stałe miejsce nad morzem lub w lesie? W takim przypadku zalecamy zakup przedsionka, gdzie można osłonić okna od zewnątrz, aby folia okienna nie została zniszczona na przykład przez glony czy sól. Istnieją różne przedsionki z zasłanianymi oknami.
- Wybierasz namiot wykonany z PVC? W takiej sytuacji dobrze jest zabrać ze sobą dodatkowe wzmocnienia do przedsionka, takie jak rurki dachowe czy pionowe rurki wzmacniające. Zapobiega to zbieraniu się wody na dachu podczas deszczu, a przedsionek jest bardziej stabilny podczas wiatru i opadów śniegu. Zalecamy zastosowanie następujących rurek:
- do przedsionka w rozmiarze od 2 do 10: co najmniej dwie dodatkowe rurki dachowe lub wzmocnienia dachowe i co najmniej dwie rurki pionowe,
- do przedsionka w rozmiarze od 11 do 14: co najmniej dwie dodatkowe rurki dachowe i co najmniej cztery rurki pionowe,
- do przedsionka w rozmiarze od 15 do 20: co najmniej cztery dodatkowe rurki dachowe i co najmniej cztery rurki pionowe.
Podaliśmy sporo informacji, na które warto zwrócić uwagę, ale wtedy będziesz mieć pewność, że dokonujesz właściwego wyboru. W końcu nie jest to mały zakup.
W poniższym filmie Daniël ponownie wyjaśnia, jakie są rodzaje przedsionków: